Poszukiwania skarbów i „detektoryzm” w Europie

Oglądasz bezpłatne 5 minut. Pełny materiał jest dostępny tylko dla posiadaczy kont PRO.

Wykup konto PRO aby cieszyć się naszymi filmami bez reklam oraz wesprzeć twórców.

Zarejestruj się

Poszukiwania skarbów i „detektoryzm” w Europie
18 sierpnia 2016
Ocena widzów: 3,10

Igor Murawski – „Poszukiwania skarbów i „detektoryzm” w Europie. Prawo i rzeczywistość.”
Twórca i prezes największej organizacji zrzeszającej polskich poszukiwaczy poza granicami kraju – „Klub PHEC Thesaurus” od lat prowadzi projekty poszukiwawcze w Wielkiej Brytanii. Ma na koncie poszukiwania zaginionego pola bitwy Rzymian z Celtami, ładunku złota na zatopionym wraku w Walii oraz śladów po polskich żołnierzach stacjonujących na Wyspach w czasie II wojny światowej. W kwietniu 2016 był współzałożycielem i został wybrany na pierwszego przewodniczącego Europejskiej Rady na Rzecz Detektoryzmu – ECMD. Przybliży nam eksploracyjny świat poza granicami Polski.
Wykład pochodzi z IV Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic na Książu.
Komentarze: 3

pankracy267
Piekny i duzo wnoszacy wyklad, w ktorym slyszy sie wiele ciekawostek.
Poszukiwaczem skarbow zostaje sie przez przypadek i z tego co tu powiedziano najlepiej w Anglii i Skandynawii. Wniosek z tego taki, ze w Polsce nie oplaca sie szukac czegokolwiek ze wzgledu na niekorzystne i dosyc nieuczciwe prawo wobec pojedynczych amatorow takiego hobby.
Romeo
pankracy267 Prawo prawem a ja znam (znałem) ludzi, którzy ciągle czegoś szukali - właśnie detektorami! - i żyli sobie jak pączusie w maśle. Z nikim nie rozmawiali na te tematy, ale w niemal każdy weekend byli na wykopkach. Jeden sprzedawca w sklepie elektronicznym, drugi jako ślusarz, dwóch innych też po bidulnych pensjach.
Byłem bardzo blisko z dwoma z nich, ale gdy wypadłem z grupy (przeprowadzka w inne miejsce) przestali ze mną rozmawiać na te tematy - a ja nie nalegałem, bo uważam, że mają rację. Może nie wobec mnie, ale tak, dla zasady. Sam bym tak robił i doskonale ich rozumiem. To u "Rutusiarzy" święta zasada i dlatego tylko mogą spokojnie działać. Ja im życzę szczęścia i gdy zmieni się prawo może i sam gdzieś wyruszę w weekend? Każdy ma coś tam do sprawdzenia (ale żeby do tego zaraz kupować sprzęt za 400 - 500 Euro?).
A propos prawo: polskie prawo w tym zakresie to nie jest prawo państwa suwerennego. U nas tym prawem rządzą Niemcy i tak uważa dosłownie każdy ze znanych mi ludzi, którzy się tym interesują - nie tylko czynni poszukiwacze.
pankracy267
Romeo
Gdyby wczesniejsze powojenne prawo w Polsce bylo odgornie przestrzegane nie doprowadzonoby do tylu anomalii w kazdej dziedzinie zycia. Dlatego tez jesli chodzi o skarby nic sie nie zmieni, gdyz obowiazuje niepisana zasada zakazu tego, czy tamtego w mysl odgornie ustanowionych przepisow objetych jakims biurokratycznym paragrafem. co tez jest niemieckim udzialem przestrzegania tego prawa w jego zmodyfikowanej unijnej formie.
Wszystko wiec jest pod kontrola i elity panstwa polskiego czerpia na tym ogromne korzysci. Reszty mozna sie juz tylko domyslic.
Komentowanie włączone dla kont PRO

Aby chronić się przed spamem ograniczyliśmy dodawanie komentarzy tylko do użytkowników posiadających konta PRO.

Zaloguj się.

Twój obecny typ konta

WIDZ DZIAŁAJ
WIDZ

Nie bądź tylko biernym widzem, weź udział w życiu naszej telewizji. Możesz mieć bezpośredni wpływ na kształt tworzonych programów. Dyskutuj, oceniaj, komentuj a nawet porozmawiaj prywatnie z autorami filmów. Dzięki powiadomieniom e-mailowym nie przegapisz też żadnej premiery.

Załóż konto

Zobacz pełne porównanie typów kont

Festiwal.Tajemnic

Dolnośląski Festiwal Tajemnic w zamku Książ - impreza, której tematyka jest związana z tajemnicami Dolnego Śląska, ukrytymi na tym terenie skarbami, złotem, dokumentami i dziełami sztuki oraz eksploracją. Festiwal jest autorskim projektem Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski poprzez jego tajemniczość.

Zobacz profil Doceń autora

Inne filmy z kategorii Zagadki Historii

Oglądaj

Szukamy Prawdy cz.5 - Wrocławskie Metro PRO

Oglądaj

Historia Biblii - cz.3 PRO

Oglądaj

Tajemnice Gór Sowich cz.1 PRO