FHQu RIESE - Skalna twierdza Hitlera

Oglądasz bezpłatne 5 minut. Pełny materiał jest dostępny tylko dla posiadaczy kont PRO.

Wykup konto PRO aby cieszyć się naszymi filmami bez reklam oraz wesprzeć twórców.

Zarejestruj się

FHQu RIESE - Skalna twierdza Hitlera
27 sierpnia 2014
Ocena widzów: 4,00

Niestrudzony badacz zagadek II wojny światowej opowie o wzbudzającym wiele pytań projekcie III Rzeszy znanym pod kryptonimem „Riese” w Górach Sowich. Pokaże szereg dokumentów, na które natrafił w swojej ponad 35- letniej pracy badawczej, które w sposób jednoznaczny mówią o przeznaczeniu tego przedsięwzięcia budowlanego. Czy udzieli nam odpowiedzi na nurtujące wielu badaczy pytania dotyczące funkcji poszczególnych kompleksów, istnienia sowiogórskiej centrali telefonicznej, czy naprawdę na tym terenie nie wolno było fotografować, kim był Anthon Dalmus a także roli Zamku Fürstenstein, dowiemy się w czasie prelekcji.
Komentarze: 13

Jusif
Świetny, choć szybki i przez to trochę chaotyczny wykład. Może TAGEN.TV przeprowadzi wywiad z D. Garbą na spokojnie, tak jak z p. J. Cerą ?
daspopjunge
Dobrze sie slucha , dobry kontrapunkt do coniektorych opowiesci.. no ale , chcialbym na przyszlosc uslyszec troszke wiecej na temat źródeł np. dokumentów .. pzdr! . P.
tomipol1
Świetny materiał.Przede wszystkim poparty dokumentami a nie pustymi słowamii wyssanymi z palca teoriami na temat hybryd,wilkołaków,otwartych wrót itp :)W dalszej kwesti pozostaje ustalenie ile zdążono wykuć podziemmi oraz ile zostało ukryte.Oczywiście podtrzymuję to że archiwa urzędu bezpieczeństwa rzeszy zostały ukryte na Zamku Książ.Co w kompleksie Riese? Jeszcze sporo depozytów nie zostało odnalezionych.Co do produkcji zbrojeniowej rzaczej skupaiłbym się na Ludwikowicach Kłodzkich (Łyse wzgórze i Włodyka).Oczywiscie Kamienna Góra zakłady Arado oraz kilka iinych miejsc
Paulus_305
Tak,rzeczywiście bardzo ciekawe.Wydaje się rozsądne i wiarygodne to co wtsłuchałem.Ale Gustav Streve jako komendant kwatery?? Pierwszy raz słyszę.
Hams
Jaka kwatera Hitlera nie zgadzam się z tym
Hams
Druga sprawa kompleks Riese nie był budowany od 1943 a znacznie wcześniej a dokładnie 1934 roku zaczynają się pierwsze prace
tomipol1
Hams Rozumiem iż oświecisz nas jakimiś dokumentami lub świadkami potwierdzającymi twoją fantastyczną datę ? Bo jakoś moi dziadkowie ltórzy zamieszkali w Głuszycy w 1945 roku nie natrafili na takie fantastyczne daty.Być może ich sąsiedzi Niemcy którzy mieszkali jeszcze do 1947 celowo ich okłamywali :) Czy może napiszesz jeszcze coś fantastycznego o hybrydach lub otwierajacych się wrotach? Potem tacy ludzie jak Ty przyjeżdzają w moje rodzinne strony i pytają o takie brednie
Hams
Tomipol proponuje zapoznać się z dokumentacją którą znajdziesz jak dobrze poszukasz, ja nie piszę o jakiś stworach itp. Ja stwierdzam tylko fakty od kiedy na tych terenach pojawiła się organizacja TODT i zaczętoprace. A jeżeli szukasz świadków masz blisko Wałbrzych więc poszukaj ja nie będę ciebie kierował. Jesteś zainteresowany więc szukaj masz prawie na miejscu.
Hams
Tomipol jeszcze jedno może dla ciebie jest do przyjęcia absurd że w tak krótkim czasie wykonano taką pracę pomyśl absurd, po drugie widziałeś kwatery Adolfa czy ona przypomina kwaterę Adolfa no raczej nie.
Paulus_305
Zgadzam się z Hamsem co roku rozpoczęcia prac bez precyzowania co miało się tam znajdować jednak co do daty zgoda.Co do roku 1943 to mamy tutaj doczynienia tylko ze zwielokrotnieniem wysiłku i rozmachu prac.Nalezy tez postawić tezę że przez kilka lat mogło się zmienić pierwotne założenie co do przeznaczenia poszczególnych obiektów lub zmiana ich funkcji i adaptacji do nowych wytycznych.Przecież same projekty powstawały w Berlinie ale mimo wszystko poprawki zwykle są wnoszone na etapie inwestycji to przecież nie nowość.A co dopiero na tak ważnej budowie określanej kodem SIII.
Kliper2
Jakie tam fabryki w ludwikowicach w łysej gorze (kocim jaju) woloszańskiego sie nasluchał ,którego tez juz komercja szarpać zaczyna. Fabryki amonicji owszem ale nie bomby atomowe czy co tam witkowski wymysla spodki pionowego startu.Te tory co wchodza w ta gore i tunel o ktorym mowi wloszanski tak byly sa ,ale tunel ma 300m i słuzył jako przladunkowy do wegla te rampy z betonu to resztki pozostałosci sypow,wiem to bo znajomy tam wchodził i nie ma zadnych zawałow itp. Pociag wjezdzal i pokolei napelniali wagonik a ten juz ubarwił
Kliper2
Riese to przekret budowlany
Kliper2
Typ jest konkretny najlepszy wykład jak slyszałem o olbrzymie poparty dokumentacja
Komentowanie włączone dla kont PRO

Aby chronić się przed spamem ograniczyliśmy dodawanie komentarzy tylko do użytkowników posiadających konta PRO.

Zaloguj się.

Twój obecny typ konta

WIDZ DZIAŁAJ
WIDZ

Nie bądź tylko biernym widzem, weź udział w życiu naszej telewizji. Możesz mieć bezpośredni wpływ na kształt tworzonych programów. Dyskutuj, oceniaj, komentuj a nawet porozmawiaj prywatnie z autorami filmów. Dzięki powiadomieniom e-mailowym nie przegapisz też żadnej premiery.

Załóż konto

Zobacz pełne porównanie typów kont

Festiwal.Tajemnic

Dolnośląski Festiwal Tajemnic w zamku Książ - impreza, której tematyka jest związana z tajemnicami Dolnego Śląska, ukrytymi na tym terenie skarbami, złotem, dokumentami i dziełami sztuki oraz eksploracją. Festiwal jest autorskim projektem Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski poprzez jego tajemniczość.

Zobacz profil Doceń autora

Inne filmy z kategorii Zagadki Historii

Oglądaj

Tajemnice Wilhelma Gustloffa PRO

Oglądaj

Tajemnice Zamku Książ PRO

Oglądaj

Skarby sztolni Robert PRO

W TYM MIESIĄCU NASZYMI PATRONAMI SĄ:

Jarosław KwaśnyRichard Trzesniowski Arkadiusz ŁukaszenkaSylwia BrzozowskaFankaKonto usunięteMaciej WalkowiakArtur ManturaBorys SkrzypczyńskiBartłomiej NosalRobert TAnna Natalia KuszajMichał MaronJarosław MorawiecMarcin MatusiakMarta PuszyńskaKonrad PrzybytniakHubert MazurPabloKatarzyna KędziorArkadiusz KuspitAndrzej AdamskiMarek RadzymińskiRafaelovinciAnna ZgłobickaArtur DziedzicMarcin WieczorekAnna OlejnickaTomasz BugiedaRoad DoesnotendUrszula PreisnarMarek MendelJacek Bucki
DOŁĄCZ DO NICH