legenda polskiej sztuki wyrobu oręża

Oglądasz bezpłatne 5 minut. Pełny materiał jest dostępny tylko dla posiadaczy kont PRO.

Wykup konto PRO aby cieszyć się naszymi filmami bez reklam oraz wesprzeć twórców.

Zarejestruj się

legenda polskiej sztuki wyrobu oręża
04 września 2014
Ocena widzów: 3,40

Zbigniew Juszkiewicz – legenda polskiej sztuki wyrobu oręża – szabelnik i płatnerz. Znawca militariów i wybitny kolekcjoner rodem z Piły. I choć urodzony już w XX wieku bardziej pasuje do XVI wiecznej rzeczywistości, której stał się wielkim propagatorem. Czy to za sprawą swoich wyrobów kowalskich (które uchodzą za najlepsze w Europie), czy swoich spektakli (które tworzy w ramach organizacji „Theatrum Historica”, której jest prezesem) umie przenieść widzów do czasów kiedy honor był ważniejszy niż pieniądz, gdzie odwaga była cenniejsza niż znajomości, a Biały Orzeł bronił Europy przed naporem ze Wschodu. Do czasów gdy naszym symbolem była karabela, husaria i ten błysk wolności, który uczynił Rzeczpospolitą Obojga Narodów czymś wyjątkowym na kartach historii nie tylko Europy, ale i świata. Zbigniew Juszkiewicz na Zamku Książ przedstawi swoją kolekcję oryginalnej polskiej broni białej. Opowie jak powstawała, jak działała (demonstrując jej wytrzymałość) oraz jak się nią posługiwano. Będzie to piękna opowieść poprzez historię i rzemiosło najwyższej jakości, które będzie godnie reprezentować nas w zestawieniu ze sztuką kowalstwa japońskiego. Jest to też świetna i chyba jedyna w historii Polski, okazja, gdy mistrzowie kowalstwa rodem z Japonii i Polski będą mogli podyskutować na temat swoich narodowych oręży, które choć powstawała pod innym niebem mają ze sobą wiele wspólnego. A więc karabela, czy katana? Zapraszamy Państwa na wykład, a sami się Państwo przekonacie.
Komentarze: 0

Komentowanie włączone dla kont PRO

Aby chronić się przed spamem ograniczyliśmy dodawanie komentarzy tylko do użytkowników posiadających konta PRO.

Zaloguj się.

Twój obecny typ konta

WIDZ DZIAŁAJ
WIDZ

Nie bądź tylko biernym widzem, weź udział w życiu naszej telewizji. Możesz mieć bezpośredni wpływ na kształt tworzonych programów. Dyskutuj, oceniaj, komentuj a nawet porozmawiaj prywatnie z autorami filmów. Dzięki powiadomieniom e-mailowym nie przegapisz też żadnej premiery.

Załóż konto

Zobacz pełne porównanie typów kont

Festiwal.Tajemnic

Dolnośląski Festiwal Tajemnic w zamku Książ - impreza, której tematyka jest związana z tajemnicami Dolnego Śląska, ukrytymi na tym terenie skarbami, złotem, dokumentami i dziełami sztuki oraz eksploracją. Festiwal jest autorskim projektem Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski poprzez jego tajemniczość.

Zobacz profil Doceń autora

Inne filmy z kategorii Zagadki Historii

Oglądaj

Tajemnice budowy piramid - Dr Franc Zalewski PRO

Oglądaj

Tajemnica Herberta Klose - dr Jacek M. Ko... PRO

Oglądaj

Świat jest inny - cz.7 - jak powstał Izrael PRO

W TYM MIESIĄCU NASZYMI PATRONAMI SĄ:

Jarosław KwaśnyRichard Trzesniowski Arkadiusz ŁukaszenkaSylwia BrzozowskaFankaKonto usunięteMaciej WalkowiakArtur ManturaBorys SkrzypczyńskiBartłomiej NosalRobert TAnna Natalia KuszajMichał MaronJarosław MorawiecMarcin MatusiakMarta PuszyńskaKonrad PrzybytniakHubert MazurPabloKatarzyna KędziorArkadiusz KuspitAndrzej AdamskiMarek RadzymińskiRafaelovinciAnna ZgłobickaArtur DziedzicMarcin WieczorekAnna OlejnickaTomasz BugiedaRoad DoesnotendUrszula PreisnarMarek MendelJacek Bucki
DOŁĄCZ DO NICH