DOULA

Oglądasz bezpłatne 5 minut. Pełny materiał jest dostępny tylko dla posiadaczy kont PRO.

Wykup konto PRO aby cieszyć się naszymi filmami bez reklam oraz wesprzeć twórców.

Zarejestruj się

DOULA
15 kwietnia 2014
Ocena widzów: 3,00

Kim jest doula, jakie funkcje pełni przy kobiecie rodzącej, czy doule były znane wcześniej i jak powstała ta funkcja służby dla rodzącej. Doula jako wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewnia ciągłe niemedyczne, fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie. O tych zagadnieniach pomocy dla kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu opowie doświadczona doula – Natalia Dalecka.

Stowarzyszenie Doula w Polsce
Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości Zakrzowska29
Komentarze: 3

ladydaga07
Ze słowem doula spotkałam sie w Grecji i tam postrzegane jest pejoratywnie.Jest używane w kontekście np." Zrób to sama-nie jestem twoją doulą" czyli twoją darmową służącą (niewolnicą ),kobietą wypełniajacą twoje rozkazy odnośnie pracy (dulia znaczy praca)
Nie podoba mi się użycie tego słowa w języku polskim.
Nie musimy zapożyczać słów obcych,niezrozumiałuch dla wiekszości ludzi.Można znależć ładne ,NASZE POLSKIE odpowiedniki.
j.lucy
Doula - to rzeczywiście z greckiego kobieta, która służy - i takie jest powołanie douli jako służącej dla kobiety rodzącej oraz w połogu. Wiele słów jest pochodzenia greckiego, łacińskiego, słowiańskiego czy germańskiego. W naszym języku byłoby to - służąca, służka - ale z kolei to słowo u nas ma wydźwięk pejoratywny (choć nie powinno tak jak i w Grecji), a jest polskie pochodzące z prasłowiańszczyzny od: słaugyti, słauga, pasłauga
http://pl.wikisource.org/w/index.php?title=Strona:PL_Aleksander_Br%C3%BCckner-S%C5%82ownik_etymologiczny_j%C4%99zyka_polskiego_520.jpeg&action=edit&redlink=1

Mnie jednak ucieszyło to wsparcie dla rodzącej, bo wysłuchać można wielu historii rodzących kobiet, że krzyczano na nie podczas porodu, nie wiedziały co i kiedy mają robić, czuły się zagubione - a pielęgniarki zamiast dodawać otuchy to były złośliwe. Szczęśliwie, nie jest tak wszędzie, ale cieszy mnie fakt możliwości uzyskania pomocy od osoby, która wie co robić i co się będzie działo podczas porodu i połogu i doda rodzącej wiary w siebie :)
davina.reeves.1
Mozesz mi dać pani Natalia informacji? Może faktycznie jest dobry pomysł żeby mieć!
Komentowanie włączone dla kont PRO

Aby chronić się przed spamem ograniczyliśmy dodawanie komentarzy tylko do użytkowników posiadających konta PRO.

Zaloguj się.

Twój obecny typ konta

WIDZ DZIAŁAJ
WIDZ

Nie bądź tylko biernym widzem, weź udział w życiu naszej telewizji. Możesz mieć bezpośredni wpływ na kształt tworzonych programów. Dyskutuj, oceniaj, komentuj a nawet porozmawiaj prywatnie z autorami filmów. Dzięki powiadomieniom e-mailowym nie przegapisz też żadnej premiery.

Załóż konto

Zobacz pełne porównanie typów kont

TAGEN

Tagen - telewizja tworzona przez ludzi i dla ludzi.

Mówi się, że media to czwarta, a nawet pierwsza władza. To media pokazują nam świat z takiej a nie innej perspektywy tym samym mówiąc nam na co zwracać uwagę oraz co o danym wydarzeniu myśleć. Nie chodzi jednak o to co mówią i pokazują media, o wiele ciekawsze jest to czego nie mówią ani nie pokazują. Tagen.tv to telewizja internetowa współtworzona przez internautów. Nie boimy się żadnych tematów i chętnie pokazujemy wydarzenia, zjawiska czy ludzi z zupełnie innej perspektywy.

Zobacz profil Doceń autora

Inne filmy z kategorii Zdrowie

Oglądaj

Twój kręgosłup - Masaż Progresywny cz.2 PRO

Oglądaj

Imperium Ruchu cz.1

Oglądaj

Żywienie zgodne z Prawem PRO