Marcin Jakubowski: Otwarte źródło projektów dla cywilizacji

Marcin Jakubowski: Otwarte źródło projektów dla cywilizacji
26 października 2013
Ocena widzów: 3,80

Open Source Ecology (OSE) – projekt internetowej sieci skupiającej farmerów i inżynierów pracujących wspólnie nad Zestawem Konstrukcyjnym Globalnej Wioski (Global Village Construction Set). Projekt funkcjonuje od 2003 roku i powstał z inicjatywy Marcina Jakubowskiego, pochodzącego z Polski amerykańskiego fizyka z doktoratem z fuzji, który w duchu idei Open Source tworzy narzędzia rolnicze dla małych, samowystarczalnych gospodarstw domowych.

Celem projektu jest zbudowanie 50 maszyn przemysłowych od podstaw, które składają się na „zestaw początkującej cywilizacji”. W 2010 roku z obranych 50 maszyn i urządzeń udało się zbudować 8, w tym prasę do wypalania cegieł, mikrotraktor wózkowy z opcją modyfikacji do orki, koszenia lub cięcia; traktor wielozadaniowy LifeTrac (hybryda koparki z ciągnikiem rolniczym), prototyp wiertarki, kosiarkę i rozdrabniacz ziemi.
Projekt ma charakter globalny i łączący fascynatów z całego świata. Na stronie projektu udostępniono dokumentację, projekty 3D, schematy, nagrania instruktażowe oraz szacowany budżet. Średni koszt wytworzenia maszyn własnymi rękoma jest około 8 razy niższy niż w przypadku kupna jednego egzemplarza u producenta przemysłowego.

opensourceecology.org
Komentarze: 1

waldi
Problem nie jest w budowie samopałów nie kompatabilnych z istniejącymi narzędziami i maszynami tylko w marży na te urządzenia. Inaczej koszt wyprodukowania to zaledwie 30% tego co trzeba wyłożyć na dane urządzenie .
Rozwiązaniem jest wynajm tych maszyn samochodów które stoją pod wiatą nieużyteczne . Potrzebne jest coś na kształt roweru miejskiego, aplikacji uber, samochodów z licznikiem przejechanych kilometrów przez danego użytkownika, lokalizatora gps. Działałoby by to tak klikam na telefonie aplikację , ta wskazuje najbliższe lokalizacje samochodu do wzięcia , idę ruszam tym autkiem a aplikacja nalicza kasę za przejechane kilometry , zostawiam go tam gdzie jest mi zbędny a aplikacja nanosi na mapę nową lokalizację samochodu do wziecia. Obsługa takiego sytemu polegałaby na pilnowaniu równomiernego rozkładu samochodów, uzupełnianiu paliwa, zbieraniu abonamentu od zarejestrowanych użytkowników. Taki system mógłby dotyczyć maszyn rolniczych, samochodów itp. Jego budowa jest dość prosta zgłaszasz swoje auto do systemu zakłada się zamek do drzwi i uruchomienie zapłonu na aplikację z komórki taki sms od tej pory twoje auto nie stoi bezczynnie tylko na ciebie robi a jak potrzebujesz to bierzesz pierwsze wolne z systemu. Zaletą dodatkową jest to że wypróbowałoby się każdą markę i model jak się tym jeździ.
Komentowanie włączone dla kont PRO

Aby chronić się przed spamem ograniczyliśmy dodawanie komentarzy tylko do użytkowników posiadających konta PRO.

Zaloguj się.

Twój obecny typ konta

WIDZ DZIAŁAJ
WIDZ

Nie bądź tylko biernym widzem, weź udział w życiu naszej telewizji. Możesz mieć bezpośredni wpływ na kształt tworzonych programów. Dyskutuj, oceniaj, komentuj a nawet porozmawiaj prywatnie z autorami filmów. Dzięki powiadomieniom e-mailowym nie przegapisz też żadnej premiery.

Załóż konto

Zobacz pełne porównanie typów kont

TED

TED (Technology, Entertainment and Design) popularyzacja idei wartych rozpowszechniania. Cykliczna konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Od czerwca 2006 wykłady są udostępniane online na licencji Creative Commons.

http://www.ted.com/

Zobacz profil Doceń autora

Inne filmy z kategorii Nauka i technologia

Oglądaj

Nowa technologia rejestracji filmu ukazuj... PRO

Oglądaj

Coraz ciekawsze efekty PRO

Oglądaj

HOMO VITON - INFO SAPIENS odc.30 PRO